Tipy na výlet

Kam vyrazit na výlet v okolí našeho penzionu

Strakonický dudák

Znáte divadelní hru od J. K. Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen? Pověst o dudákovi, který nakonec zahrál na dudy i pod šibenicí, pochází jak samotný název napovídá ze Strakonic. 

Kromě piva Strakonický Dudák, jeho sochy a dudáckého festivalu, tuto postavu připomíná i Naučná stezka Švandy dudáka. Stezka měřící 17 km začíná pod věží Jelenkou u strakonického hradu. Pokračuje podél zlatonosné řeky Otavy k replice pravěké svatyně Stonehenge. Strakonický model vybudoval Pavel Pavel, který si chtěl ověřit, jak se stavělo před 4 000 lety. Stezka dále pokračuje na Šibeniční vrch, kde jak název napovídá, dříve stávala šibenice. Tady se měly udát hody divých žen, při kterých byl Švanda málem utancován k smrti. Od Šibeničního vrchu pak pokračuje stezka až do Dražejova, kde prý Švanda dudák hrával pro radost. Odtud pak vede zpět malebným údolím řeky Otavy na Podskalí přes vrch Kalvárie na strakonický hrad, kde končí.

Dominantou města je strakonický hrad, kde se nachází Muzeum středního Pootaví. Expozice se věnují motocyklům, zbraním nebo dudákům. Podívat se můžete i do historických interiérů s nástěnnými malbami ze 14. a 15. století. Velkým lákadlem je také vyhlídka z věže Rumpál.

Po túře po stopách Švandy Dudáka a prohlídce města vám dozajista vyhladoví. Stavte se třeba na výborný oběd do restaurace Sůl & Řepa.

Rezervujte si svůj pobyt

Rezervujte si svůj pobyt

Penzion Kozí zámek

Kvášňovice 94

Zemědělská výroba Strolený, s.r.o.

IČO: 26340577